Ev İçin Pratik Bilgiler: Çorap Nasıl Katlanır?

20 Kasım 2019 3 Yazar: admin

Çoraplarınızı hor görmeyin. Çorap bütün giysilerin içinde, en fedakar, en vefakar, en cefakar olanıdır. Her gün bir çift ayakkabının içinde hapis, ayak kokunuzu çeker de gıkı bile çıkmaz; ordan oraya atılmaktan, terliksiz giyildiğinde yer bezi muamelesi görmekten, çamaşır makinelerinde ömür çürütmekten anası ağlar da yine boynunu büker oturur. Çorap isyan etmez; mülayimdir, kanaatkardır, fakir ama onurludur; tek derdi eşiyle birlikte huzurlu bir hayat sürmektir. Gömlek Ayhan Işık’sa, çorap Sadri Alışık’tır.

Çorap konusunda yaşanan en büyük sorun, eşinin ev içinde kaybolmasıdır; ev dışında kaybolduysa sorun daha büyüktür ama şimdi konumuz bu değil. Çorap genellikle tek eşlidir; büyük aşkını kaybettiğinde feri söner, hayata küser, bir çekmecenin içine kapanıp kör talihini orada bir başına yaşar. Tek kalmış çorap arabeskin dibidir. Son zamanlarda ortaya çıkan iki farklı çorap giyme modasının eşlerin kaybolmasından kaynaklanmış olduğu da bir ihtimal; eğer böyleyse modayı yaratandan allah razı olsun, bütün çorap camiası adına. Çorabın tekinin kaybolması halinde eşlerin yeniden kavuşması için çaba sarf edin; öncelikle kirli sepetini detaylıca araştırın, yatak ve kanepe altlarına bakın, çamaşır makinesinde kalma ihtimalini değerlendirin, son olasılık olarak da balkon, pencere altlarına bakın; tek eşlilikten bunalıp kendini dışarının büyüsüne kaptırmış olabilir.

Çorapları katlamak için en pratik yöntem, eşleri bir araya getirip, birinin ağız kısmından içeriye doğru sokuşturularak çorapların top haline getirilmesidir. Uygulaması kolay, vakit almayan, kullanışlı bir yöntem olduğu gibi, çorapların çekmecede fazla yer tutmasını engeller, saklama kolaylığı sağlar; daha önemlisi eşlerin birarada kalması için garantili bir yoldur.

İkinci yöntem, daha zahmetli olmasına rağmen, daha tertipli bir görünüm sağlayan düz katlama yöntemidir. Daha ziyade profesyonel ev kadınları (ya da erkekleri) tarafından uygulanan bu yöntemde çoraplar tek tek katlanır. Önce çorapı topuk kısmı avuç içinize gelecek şekilde elinize geçirin. Ağız kısmından nazikçe tutup, çorabı parmak uçlarınıza denk gelen burun kısmına doğru elinizden çıkarmadan yavaşça çekin. Topuk kısmını açıkta bırakacak biçimde elinizden çıkarın, sonra özenle düzleştirin. aynı uygulamayı diğer tek için de yapın. Bu yöntem vaktinizi alır, elinizi oyalar, çok da pratik değildir; ancak hem giyme kolaylığı hem de çorap çekmecenizin düzenli ve estetik görünmesini sağlar. Biri gelip de çorap çekmecenizi açarsa, mazallah misal eve gelen bir hırsız çekmeceyi karıştırırsa mahçup olmazsınız.

Çorap deyip geçmeyin, onları sevin. Çoraplar hiçbir karşılık beklemeden yıllarca size emek veren, duygu yüklü çilekeşlerdir, unutmayın.