Evde Olmak Harika Dostum

14 Kasım 2019 2 Yazar: admin

İflah olmaz bir evcimenim. Dışarı çıkmamı gerektirecek zorunlu haller dışında, evde vakit geçirmeyi tercih ederim. Benim bedenim, benim kararım, el ne karışır.

Ömrüm boyunca, arkadaşlarım, ailem, karım, hatta bazen çocuklarımla bile, bu yüzden çatıştım. Bezginmişim, tembelmişim, asosyalmişim, vaktimi boşa harcıyormuşum, evde oturup hiçbir şey yapmıyormuşum. Hadi gel de anlat. Oysa ev benim için koskoca bir dünya; kendi kurduğum, içinde mutlu olduğum, bol çeşitli, çok çeşnili, rengarenk bir dünya. Her gün başka başka dünyalara açıldığım nevi şahsına münhasır bir yaşam alanı. Hem kendimi, hem de başkalarını izlediğim, dinlediğim, gözlediğim, okuduğum, anlamaya çalıştığım, düşündüğüm sonsuz bir evren gibi benim için ev.

Yaklaşık otuz senedir emek verdiğim bir mesleğim var, iş güç sahibiyim yani çok şükür. Galiba başarılı da oldum, en azından başarısız olmadığımı biliyorum. Yirmi senedir evliyim, iki tane de oğlum var. Çocuk da yaptım kariyer de, anlayacağınız. Yeterince dostum, epeyce arkadaşım, gereksizce fazla tanıdığım var; kahveye de giderim, meyhaneye de, ev gezmesine de. Altın gününü tercih etmem, ama misafircilik oynarım. Haftada bir pazara, gün aşırı markete, aşağı yukarı her gün çocukları okuldan almaya, bazen yürüyüşe, fırsat buldukça tatile çıkarım. Daha ne olsun? Geriye kalan zamanda bırakın da evde oturayım, değil mi? Mecbur muyum dışarı çıkmaya ayol?

Kadın için -ne yazık ki- bir derece de, erkeğin evde oturması daha bir garip karşılanıyor bizim memlekette nedense. Yakıştırılan sıfatlara girmiyorum artık, tahmin edersiniz. Çok da fifi. Dışarı çıkınca ne oluyor sanki? Ömrünün yarısı yolda geçiyor bir kere, öbür yarısı da gerginlik, kavga, trafik, gürültü, kirlilik, stres, kalabalık içinde heba olup gidiyor; üstüne gereksiz harcama, manasız tüketim… Bu mu? Otururum gül gibi evimde daha iyi.

Neyse aşağı yukarı anladınız. Bu blogda size evimi açacağım. Evde zaman geçirmek için farklı seçenekler sunmak niyetindeyim. Sadece boş vakit geçirmek değil; evde yaratmanın, üretmenin, paylaşmanın, mutlu olmanın nasıl mümkün olabildiğinin ipuçlarını göstermeye çalışacağım. Evcimenler zaten hemen beni anlayacaktır. Dışarlıklılara da bir faydam olursa ne mutlu.

Haydi ya kısmet. Hepiniz evime hoşgeldiniz.