Evde Yaşam İçin Tavsiyeler 1: Uyanınca Yapılması Gereken 5 Şey

16 Kasım 2019 6 Yazar: admin

Kimseye nasihat verecek değilim, o yaşa gelmedim henüz çok şükür. Herkesin hayatı kendine, koskoca insanlarsınız. Nasıl ki insanlar çeşit çeşitse, her ev kuşunun da başka bir hikayesi, karakteri, gustosu, yaşam biçimi, dünya görüşü var. Ortak paydamız “evde zaman geçirme”, bu zamanı nasıl geçireceğimiz ise kişiden kişiye değişir; kimsenin hayatına karışmam, herkesin düzeni kendine. Niyetim, onlarca senelik tecrübelerimden damıttığım ve evdeki yaşamınıza katkı yapacağını düşündüğüm bazı püf noktalarını sizlerle paylaşmak, hepsi bu.

Hata edersem affola!

Günaydın Ev Kuşları

Tam gün olmasa da, evde geçirecek zamanın olduğu bir gün, ev kuşları için küçük çaplı bir bayram havası yaratır; bu zaman bütün güne yayılıyorsa, bayram şenliğe, birkaç güne uzuyorsa karnavala dönüşür. Eskiden bayram sabahları çocuklar coşkuyla, heyecanla uyanırlarmış; rivayet değil benim de birkaç kez böyle uyanmışlığım var, en azından harçlığı düşünerek; şimdiki çocukların umurlarında bile değil. İşte evde geçirilecek bir güne uyanış da her şeyin başlangıcıdır, unutmayın nasıl başlarsa öyle gider.

İşte size güzel, huzurlu, mutlu bir ev gününe başlamak için bazı tavsiyeler:

1. Uyumadan Önce Program Yapın: Vaktinizi verimli kullanabilmek için, yatmadan önce kendinize bir program yapın. Bu program, gün içinde evde ne kadar vaktiniz olduğuna göre değişecektir. Tavsiyem evdeki vaktinizi belli zaman dilimlerine ayırıp, yapacaklarınızı bu aralıklara yerleştirmeniz. Program yapmadan önce kendinize şu soruları sorun: Ne kadar zamanım var? Yalnız mıyım? Değilsem evde başka kimler var? Yapmaya mecbur olduğum ya da kaçırmamam gereken şeyler var mı? Verdiğiniz cevaplarla önceliklerinizi belirleyin, eğer bunlar (örneğin bir radyo programı, maç, yemek gibi) belli saatleri olan durumlarsa zaman aralıklarını başlama ve bitiş saatlerine göre düzenleyin. Uzun zamandır yapmak istediklerinizi, yarım kalmış işlerinizi gözden geçirin, bunları ikinci sıraya yazın. Son olarak da geriye kalan dilimleri ‘olsa da olur olmasa da’ işlerle doldurun. Program yaparken ruh halinizi ihmal etmeyin, kalbinizin sesini dinleyin. Hiçbiri olmadı o zaman yayın, ne yapayım yani? Ama unutmayın, evdeki zaman hızlıca geçer, bir de bakmışsınız dışarı çıkma vakti gelmiş.

2. Giyinin: Yatakta gözlerinizi açtınız, artık evde vakit geçirmeye hazırsınız. Merak etmeyin, yüzünüzü yıkayın, saçınızı tarayın gibi üç yaş düzeyi özbakım bilgilerine girmeyeceğim; ananız değilim, babanız değilim. Ancak size tavsiyem, bir an evvel yatak kostümünüzü değiştirmeniz. Artık tayyör mü giyersiniz, kravat mı takarsınız, eşofmana mı yönelirsiniz, paşa gönlünüz bilir; ama mutlaka günlük işlere, hava durumuna, evdeki paydaşlara uygun bir kıyafet seçip güne öyle başlayın. Kendinizi PTT (pijama-terlik-televizyon) sarmalından kurtarın, kıyafet değiştirmek sizi ‘uyku modu’ndan çıkarır. Unutmayın, evde yaşam ciddiyet ister, evin de bir haysiyeti var.

3. Bir Türkü Tutturun: Sabah uyandığınızda bir şarkı takılır da isteseniz de bir türlü kurtulamazsınız ya, işte o şarkının peşinden gidin. Muhtemelen o şarkı ruh halinizin, duygularınızın, arzularınızın, hatta bilinçaltınızın bir dışavurumudur; o günkü sizi anlatır. Şarkıyı dinleyin, içinizden geliyorsa eşlik edin, ortam müsaitse oktavından kıçınızı yırtarak söyleyin. Hazır havaya girmişken, aynı şarkıcıdan, aynı tarzdan, aynı halet-i ruhiyeden yürüyün; müzik dinleyin. Unutmayın, evde geçireceğiniz zaman bir besteye benzer, sizin duygu durumunuzun bir ürünüdür.

4. Kahvaltı Edin: Kahvaltı konusunun detaylarına başka yazırlarda değineceğim, ama en başta güne aç açına başlamamanızı öneririm, hele aç karnına sigaradan muhakkak uzak durun. Bunu bir tiryaki olarak söylüyorum. Kahvaltı tercihi elbette size kalmış, günden güne de değişebilir. Önemli olan faaliyete başlayan zihne, yakıtını almış bir bedenin de eşlik etmesi. Evde sağlıklı ve verimli bir yaşam; fikri hür, bedeni hür, vicdanı hür bireylerle mümkün olabilir.

5. Programa Uyun: Ev kuşlarının çoğu yayma eğilimindedir; yaptıkları programa karşı vefasız, hercai, gelgeç olabilirler. Bu tuzağa düşmeyin, hemen yatay pozisyona geçmeyin, sabah kuşağı programlarına yüz vermeyin, sanal dünyaya kanmayın, WhatsApp gruplarından sakının. Siz siz olun programınızı mümkün olduğunca uygulayın. Dışarı çıkma zamanı geldiğinde hesabını veremezsiniz sonra.

Sağlıcakla kalın.